صفحه اصلی / بیوگرافی / بیوگرافی ورزشکاران / ژاوی هرناندز | بیوگرافی ژاوی هرناندز همراه با عکس

ژاوی هرناندز | بیوگرافی ژاوی هرناندز همراه با عکس

ژاوی هرناندز کروز (Xavier “Xavi” Hernández Creus) متولد ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰ در تراسا واقع در اسپانیا است.

ژاوی هرناندز کروز

پدرش یک ارتشی بود و حالا بازنشسته شده است و شاید دلیل نظم و انضباطی که حالا از ژاوی سراغ داریم حاصل تربیت پدر نظامی او باشد.

او زمانی که تنها 11 سال داشت به بارسا پیوست. پیشرفت او بسیار سریع بود تا اینکه در فصل 97-98 از تیم جوانان وارد تیم دوم بارسا شد.

در تیم دوم بارسا او به مغز متفکر تیم تبدیل شد و به همراه تیم جواز صعود به دسته دوم را کسب کرد.

رویای ژاوی یعنی شروع رسمی کار با تیم اصلی،زمانی تحقق یافت که او در تابستان 1998 در سوپر جام اسپانیا برابر مایورکا بازی کرد. او در ترکیب ثابت بود و گلزنی کرد، شروعی که برای او بهتر از این نمی‌شد. ژاوی همچنین در قهرمانی لیگ در فصل 1998-99 با مربیگری فن خال نقش مهمی را ایفا کرد که بارزترین مورد گل بسیار مهم او در نوئوو زوریا بود که شانس‌های تیم را برای قهرمانی افزایش داد.

فصل 1999-2000 فصل خوبی برای ژاوی بود که به علت مصدومیت گواردیولا او برای قسمت اعظم فصل انتخاب اول بود. بعد از اینکه کاپیتان افسانه‌ای،تیم را به مقصد فوتبال ایتالیا ترک کرد ژاوی به بازیساز تیم بدل شد و به این کار ادامه داد تا تمام استعداد و نبوغ خود را در این پست به اثبات برساند.

در زمان مربیگری فن خال، رکساچ، آنتیچ و رایکارد ،ژاوی همواره یک مهره کلیدی بوده است. این حقیقت زمانی اثبات می‌شود که بدانیم او در طول این مدت و در حالیکه هنوز فقط 25 سال سن دارد، 300 بازی رسمی انجام داده است.

در زمان مربیگری رایکارد، ژاوی نشان داده است که نه تنها می‌تواند در قلب خط هافبک بازی کند، بلکه این توانایی را دارد که در هر پستی در وسط زمین به بازی گرفته شود. این توانایی را از آنجا می‌توان فهمید که او در قهرمانی لیگ در فصل 2004-2005 بازیکنی بود که با انجام 36 بازی بیشترین بازی‌ها را انجام داد.

ژاوی هرگز 2 دسامبر 2005 را فراموش نخواهد کرد. در حین تمرین در لامسیا، لگامنت پای چپ او پاره شد. دوره درمانی او سریعتر از انتظار طی شد و پس از 5 ماه توانست بازی کند. در 29 آوریل 2006 و در بازی مقابل کادیز، ژاوی مجددا “احساس یک فوتبالیست” را داشت. او به موقع برگشت تا قهرمانی های لیگ و لیگ قهرمانان را در کنار هم تیمی‌هایش جشن بگیرد.

در دو فصل پایانی حضور فرانک رایکارد بر روی نیمکت بارسا، ژاوی یکی از بازیکنانی بود که بیش از بقیه مورد استفاده این هلندی قرار گرفته بود. علاوه بر این در فصل 2007/2008 او رکورد شخصی خود را به 7 گل ارتقا بخشید. رکورد قبلی او، 4 گل در فصلهای 2001/2002 و 2003/2004 بود.

یورو ۲۰۰۸

بعد از بازی فینال که با برتری ۱-۰ اسپانیا بر آلمان همراه بود، ژاوی برترین بازیکن آیت تورنمنت انتخاب شد. ژاوی در این تورنمنت برترین هافبک بود، دفاع و تکل، شکل دهی حمله و پاس‌های زیاد او منجر به دومین قهرمانی اسپانیا در این تورنمنت بعد از قهرمانی در یورو ۱۹۶۴ بود.

در نیمه نهایی او گل اول اسپانیا را به روسیه زد بازی که در نهایت با برتری ۳-۰ اسپانیا به پایان رسید.

در فینال هم او توپ را هدایت کرد و به سمت زمین آلمان‌ها برد و با پاس به فرناندو تورس بازی را بر آلمان‌ها تمام کرد.

جام جهانی ۲۰۱۰

spania2010 - ژاوی هرناندز | بیوگرافی ژاوی هرناندز همراه با عکس
ژاوی جزئی از لیست ۲۳ نفرهٔ تیم ملی اسپانیا بود و این تورنمنت با قهرمانی اسپانیا به پایان رسید.

آندرس اینیستا در فینال این بازیها با به ثمر رساندن تنها گل بازی در دقیقه ۱۱۶ باعث شد تا اسپانیا با پیروزی بر هلند برای اولین بار قهرمان جهان شود.

ژاوی در این تورنمنت ۶۶۹ پاس داد که از این میان ۵۹۹ پاس سالم داشت یعنی ۹۰ درصد پاس سالم.

ژاوی در این تورنمنت ۸۰٫۰۲ کیلومتر دوید یعنی در هر مسابقه ۱۱٫۵ کیلومتر و در فینال ۱۵ کیلومتر دوید.

در یک شانزدهم نهایی و در مقابل پرتغال ژاوی پاس گل را به داوید ویا داد و در دقیقهٔ ۶۳ سبب برتری ۱-۰ مقابل پرتغال شد. داوید ویا توپ را با پای چپ زد و توپ پس از برخورد به ادواردو با شوت پای راست خود داوید ویا وارد دروازه شد.

در نیمه نهایی و در مقابل آلمان ژاوی ضربهٔ کرنری را زد که با ضربهٔ سر پویول به گل تبدیل شد.

بازی با پیروزی ۱-۰ مقابل آلمان به پایان رسید.

بعلاوه، ژاوی هرناندر همچنین بازیکن فیکس تیم ملی اسپانیا بوده است. او در جام های جهانی 2002 و 2006 و جام ملتهای اروپای 2004 و 2008 حضور داشته است و در یورو 2008، پس از قهرمانی اسپانیا، به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد.

یورو 2012

در مقابل ایرلند ژاوی رکورد بیشترین پاس رد و بدل.136 پاس (127 پاس صحیح).رکورد قبلی مربوط به رونالد کومان بود که در یورو 1992 و در بازی هلند و دانمارک به ثبت رسیده بود. ژاوی و اینیستا 229 پاس دادند که بیشتر از پاس های رد و بدل شده ی 11 نفر ایرلندی‌ها بود.
در فینال که با برتری 4-0 مقابل ایتالیا بود، ژاوی 2 پاس گل داد یکی به یوردی آلبا و دیگری به فرناندو تورس و به این ترتیب تنها بازیکنی لقب گرفت که در دو فینال یورو پاس گل داده است. با قهرمانی در این تورنمنت ژاوی موفق‌ترین بازیکن تاریخ تیم ملی اسپانیا شد، افتخاری که قبلاً مشترکاً بین ژاوی و پویول بود و چون پویول این جام را به خاطر مصدومیت از دست داد، ژاوی به پر افتخارترین بازیکن تاریخ اسپانیا تبدیل شد.

جام جهانی 2014

ژاوی هرناندز کروز
همه دیگر انتظار داشتند که ژاوی و اسپانیا همچنان پرقدرت به کار خودشان ادامه بدهد اما انگار دیگر دوران ژاوی هم پس از یورو 2012 به سر آمده بود و نقطه سقوط او در عرصه ملی، برزیل بود. سرخپوشان باز هم به عنوان مدافع قهرمانی قدم به یک تورنومنت بزرگ دیگر گذاشتند اما در شرایطی که خودشان هم حتی باورشان نمی‌شد در همان مرحله گروهی حذف شدند آن هم در حالیکه می‌خواستند رکوردی تاریخی را به نام خود ثبت کنند. واقعیت تلخ فوتبال مانند پتکی بر سر ژاوی و هم تیمی‌هایش کوبیده شده بود اما کارنامه ژاوی پربارتر از آن بود که یک شکست بخواهد بر آن تاثیر بگذارد.

نکات فنی

او ذاتا یک هافبک دفاعی است ولی اگر قرار باشد خارج از بارسلونا بازی کند به مشکل برمی‌خورد! او نمی‌تواند به غیر از این سیستم، در سیستم دیگری بازی کند ولی با همین خصوصیات می‌بینیم که از تاثیرگذارترین مهره های بارسا به حساب می‌آید. او کمتر به خودنمایی می‌پردازد و بیشتر کار گروهی می‌کند و شاید دلیل این که او بعد از سال ها بازی در بالاترین مدارج فوتبال، به جمع بازیکنان مطرح جهان راه پیدا کرده است، همین موضوع باشد. اما در نهایت می‌توان ژاوی را یک مغز متفکر در زمین دانست و بدون شک هر تیمی آرزوی داشتن چنین بازیکنی را خواهد داشت.

موسیقی

او به موسیقی “بروس اسپرینگستون” علاقه‌ی زیادی دارد. تقریبا روزی نیست که ژاوی این ترانه ها را گوش ندهد. در این بین “نیک کیو” نیز به او انرژی خاصی می‌دهد. به گفته خودش: “من موسیقی‌ای را ترجیح می‌دهم که انرژی دهنده باشد و از موسیقی ای که به من حالت غمگین را القا کند متنفرم.”

فیلموگرافی
او نقش خود را در فیلم تلویزیونی “قهرمانان” محصول 2006 و “کارلیتوس ال کامپو دل لوس” محصول 2008 ایفا کرد.

 

خواندنی ها

عنوان بهترین بازیکن جام یورو 2008 به او رسید. به آواز خواندن در داخل رختکن مشهور است و هم تیمی های خود را بعد از هر بازی به خواندن ترانه‌های دلخواه خودش مهمان می‌کند. اینیستا دوست صمیمی اوست تا جایی که همدیگر را برادر صدا می‌کنند. همچنین لیونل مسی، پویول و حتی ایکر کاسیاس هم دوست صمیمی وی هستند. مادرش را مشوق و حامی اصلی خود می‌داند. او از درس بیزار بوده و به خاطر دلخوشی خانواده اش به اجبار درس خوانده است وگرنه از همان ابتدا آن را رها می‌کرد.اصولا در هنگام بازی خیلی کم عصبانی می‌شود ولی زمانیکه این حالت برایش رخ دهد تقریبا غیرقابل کنترل می‌شود. چندان اهل مد و پوشیدن لباس های مختلف نیست و همیشه خیلی ساده و به گفته ی خودش مردانه لباس می‌پوشد.

خداحافظی از تیم ملی اسپانیا و پایان نسل طلایی ماتادورها

ژاوی زمانی که اولین بازی خود را در 15 نوامبر سال 2000 برای اسپانیا انجام داد، 20 سال و 9 ماه و 21 روز سن داشت و بعد از گذشت 14 سال و انجام 133 بازی در تاریخ 5 آگوست سال 2014 از تیم ملی خداحافظی کرد. کناره گیری وی از تیم ملی اسپانیا یک پیام داشت و آن هم اینکه نسل طلایی تیم ملی اسپانیا به پایان راه خود رسیده است. در این 14 سال حضور ژاوی در تیم ملی اسپانیا شاید بهترین دوران فوتبال اسپانیا بود و کسی چه می داند که چقدر اسپانیا باید صبر کنند تا دوباره اعجوبه ای مانند ژاوی در تیمش متولد شود.

سلطان پاس جهان

هرگاه در فوتبال امروزی بخواهیم در مورد پاس دادن و ارسال های عالی صحبت کنیم بدون شک نام ژاوی باید به زبان بیاید. ژاوی توانایی منحصر به فردی در پاس دادن و ارسال های بلند دارد. در یک لحظه تصمیم می‌گیرد و پاسش را به هم تیمی‌هایش در بدترین شرایط ارسال می‌کند. تنها یک نرم افزار کامپیوتری می‌تواند همانند ژاوی پاس دهد، البته نرم افزاری که خود ژاوی درست کرده باشد. خصوصیات او در نحوه پاس و دادن پاس گل های بی شمار،باعث شده تا لقب سلطان پاس جهان را به ژآوی بدهند.

سبک بازی

ژاوی یکی از بهترین بازیسازهای نسل خود و یا شاید بهترین بازیساز در طول تاریخ فوتبال باشد. توانایی ژاوی متکی بر پیدا کردن و بهره‌وری از فضا است. خود ژاوی در این مورد می‌گوید”این چیزی است که من انجام می‌دهم، نگاه برای پیدا کردن فضا. هر روز. من همیشه نگاه می‌کنم تا فضایی پیدا کنم”. ژاوی دید و بازی خوانی عالی، پاس‌های دقیق نقطه‌ای و توانایی کنترل توپ در سطح جهانی است که به او این اجازه را می‌دهد که در جریان بازی توپ از دست ندهد. توانایی ژاوی در کنترل بازی به او لقب عروسک استاد را داده است. توانایی منحصربه‌ فرد دیگر در بازی ژاوی چرخش های هوشمندانه و زیبای اوست که مداوما تکرار می‌شود و بازی را از روزنه های بسته به فضاهای بازتر منتقل می‌کند.

 

جوایز و افتخارات ژاوی هرناندز

ژاوی هرناندز کروز

  • ردهٔ باشگاهی لالیگا(۸): ۹۹-۱۹۹۸، ۰۵-۲۰۰۴ ،۰۶-۲۰۰۵ ،۰۹-۲۰۰۸ ،۱۰-۲۰۰۹ ،۱۱-۲۰۱۰ ،۱۳-۲۰۱۲، ۲۰۱۴-۲۰۱۵
  • سوپر کاپ اسپانیا(۶): ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ ،۲۰۰۹، ۲۰۱۰،
  • جام قهرمانان باشگاه‌های اروپا(۳): ۰۶-۲۰۰۵، ۰۹-۲۰۰۸، ۱۱-۲۰۱۰
  • جام حذفی اسپانیا(۲): ۰۹-۲۰۰۸، ۱۲-۲۰۱۱
  • سوپرکاپ اروپا(۲): ۲۰۰۹ ،۲۰۱۱
  • جام قهرمانی باشگاه‌های جهان:۲۰۰۹ ،۲۰۱۱

تیم ملی

  • جام قهرمانی جوانان جهان:۱۹۹۹
  • مدال نقرهٔ المپیک تابستانی: ۲۰۰۰
  • جام قهرمانی یورو :۲۰۰۸ ،۲۰۱۲
  • جام جهانی ۲۰۱۰

او در ۲۳ می ۲۰۱۵ در بازی مقابل دیپورتیو لاکرونیا که با تساوی ۲-۲ به پایان رسید آخرین بازی برای بارسلونا در لالیگا را انجام دادو جام قهرمانی برای بیست وسومین باربه بارسلونا رسید. او بعد از فینال کوپا دل ری مقابل ویا رئال و فینال چمپیونز لیگ مقابل یوونتوس به باشگاه السد قطر پیوست.

ژاوی هرناندز کروز

 

تصاویری از ژاوی هرناندز

ژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروزژاوی هرناندز کروز

منبع : همشهری آنلاین.  ویکی پدیا.   مجله تایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.